Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Αλλαγή bpm tag info
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Το Σάββατο έχω έναν γάμο και το τραγούδι που μου έδωσε η νύφη ήταν 90 bpm... επειδή θέλω να θυμηθώ να το παίξω στα 95 bpm... πήγα στο tag info του τραγουδιού και το άλλαξα από 90 σε 95... ερώτηση... το αλλάζει αυτό σε 95 η είναι 90 απλός θα φαίνεται ως 95 και θα θέλει να πειράξω το πιτσ +5?
Ρωτάω γιατί όταν το έβαλα στο deck ,το πιτσ δεν ήταν πειραγμένο σε +5 ... έδειχνε το τραγούδι 95 και το πιτς ήταν στο 0...
Υ.Γ... η φωτογραφία είναι από το Google..

 

Posted Fri 30 Aug 24 @ 2:37 am
Νομίζω το κατάλαβες και μόνος σου..
Το να κολλήσεις ένα αυτοκόλλητο "300 PS" στο αυτοκίνητο σου, δεν του δίνει αυτόματα και 300 άλογα..

Έτσι κι εδώ. Το κομμάτι παραμένει 90BPM. Το χειρότερο όμως είναι οτι τώρα κουνώντας το pitch δεν θα μπορείς να δεις το σωστό νούμερο BPM που γίνεται το κομμάτι.
Επίσης από 90 σε 95 BPM δεν είναι +5% pitch αλλά +5,6%

Οπότε:
1) Κάνε reanalyze το κομμάτι για να γυρίσει στα αρχικά (πραγματικά) του BPM
2) Βάλε σε ένα custom button την εξής εντολή pitch 95 bpm ή deck 1 pitch 95 bpm
3) Όταν φορτώσεις το κομμάτι για να το παίξεις, πάτα το κουμπί πρώτα μία φορά.

Εναλλακτικά, αφού κάνεις reanalyze, όταν θελήσεις να παίξεις το κομμάτι, φόρτωσε το σε ένα deck, φόρτωσε ένα άλλο (οποιοδήποτε) κομμάτι 95BPM στο άλλο deck και πάτα sync.
 

Posted Fri 30 Aug 24 @ 6:37 am
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Πολύ διαδικασία για ένα τραγούδι....θα το κάνω reanalyze να έρθει στο κανονικό του και θα έχω το νου μου εκείνη την μέρα να το παίξω στα 95... αλλα .... αυτό θα μπορούσε να μπει στης ευχές... να υπάρχει τρόπος η μέσα από το tag info η από τον επεξεργαστή bpm να υπάρχει κάτι να κάνεις τσεκ και να στο αποθηκεύει πάντα στα bpm που θέλεις πχ... έχω ένα ποντιακό Ομαλ που είναι 104 που ξεκινάω το ποντιακό πρόγραμμα πρώτο με αυτό και πρέπει πάντα να θυμάμαι να το κάνω 100... αν υπάρχει αυτός ο τρόπος αποθηκεύσεις θα παίζει πάντα 100 bpm... αλλα να πειράζει και το πιτς να ξέρουμε ότι το έχουμε αλλάξει
 

Posted Fri 30 Aug 24 @ 12:16 pm
Μπορείς να φτιάξεις ένα action POI στο κομμάτι και να δώσεις σαν εντολή αυτή που σου έδωσα πιο πάνω pitch 95 bpm
 

Posted Fri 30 Aug 24 @ 12:19 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Αυτά είναι που θέλω να μας δείξεις όταν με το καλό έρθεις για το σεμινάριο! Ήταν στα υπόψιν για το POI τη μπορούμε να κάνουμε και άλλα τέτοια που έχει το πρόγραμμα.... σημείωσε το 😁
 

Posted Fri 30 Aug 24 @ 12:35 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Το δοκι.ασα αυτό με το POI έβαλα hot cue 1 ενέργεια pitch 95 αλλά πρέπει να θυμάμαι να ξεκινάω το τραγούδι από το cue να μην πατάω το play. Από συνήθεια εγώ πάντα πατάω play οπότε δεν.με βολεύει... ας μπει στην λίστα ευχών αυτό που έγραψα είναι πιστεύω χρήσιμο.... ιδικά εμείς που παίζουμε σε γάμους και αλλάζουμε ενότητες βολεύει να ξεκινάει η ενότητα με τα bpm που θέλεις και να μην χρειάζεται συνέχεια να θυμόμαστε να πειράζουμε το πιτς
 

Posted Fri 30 Aug 24 @ 12:55 pm
Μπορείς να βάλεις ένα έξτρα POI μερικά milliseconds ΜΕΤΑ το hotcue 1
 

Posted Mon 02 Sep 24 @ 8:12 am
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Πως γίνεται αυτό?
 

Posted Mon 02 Sep 24 @ 1:37 pm
Τι εννοείς πως γίνεται;
Φτιάξε ένα καινούργιο hotcue λίιιιιιιιγο μετά το hotcue 1
Άνοιξε τον POI editor, μετέτρεψε το σε Action POI και δώσε την εντολή.
 

Posted Mon 02 Sep 24 @ 1:54 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Δεν ξέρω να δουλεύω το POI ... αφού έχω cue1 πως θα κάνω δεύτερο ceu1 και όταν λες Action POI .... θα πατήσω πάνω στο cue1 και θα το κάνω αυτό?.... αριστερά έχει πολλές επιλογές που δεν ξέρω τι κάνει το κάθε ένα και όταν πατάω cue επίσης βγάζει διάφορες επιλογές που ξέρω μόνο μερικές τι κάνουν. Γιαυτό θέλω να έρθεις το Νοέμβριο να μας δείξεις αυτά .και τωρα που είπα σεμινάριο... άσχετο με το θέμα... θα σε παρω μέσα σε αυτόν μήνα τηλέφωνο για να κανό ιδούμε ημερομηνία κτλ
 

Posted Mon 02 Sep 24 @ 2:18 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Μην κάτσεις τώρα να μου εξηγήσεις πως γίνετε... άστο από κοντά όταν έρθεις... έτσι κι αλλιώς η σεζόν με τους γάμους τελειώνει οπότε δεν μένουν πολλά μεροκάματα για να καίγομαι να μάθω τώρα πως γίνετε.
Αν και θα το ψάξω γιατί πάντα τα ψάχνω και να δω αν βγάλω άκρη μόνος μου !
 

Posted Mon 02 Sep 24 @ 2:36 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
η δουλεια γινεται μεσω του ΡΟΙ editor κανε δεξι κλικ σε ενα κομματι στον browser να σου ανοιξει ο poi editor και απο κει δηλωσε τα action poi και τι θες να κανουν. Γενικα με τα action poi's μπορεις να κανεις πραγματικα παπαδες απλα θελει χρονο και πολυ πειραματισμο. οποτε ανοιξε ενα κομματι και πειραματισου
 

Posted Tue 03 Sep 24 @ 11:48 am