Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: καθυστερηση....
καλησπερα στην ομαδα
το τελευταιο μηνα και μετα απο μια επαναφορα ( buck του virtyal απο κλωνο λαπτοπ αφου εσβησα κατα λαθος πραγματα)
το προγραμμα αργει αρκετα να ανοιξει ( περιπου 15 με 20 δευτερολεπτα ) καταλαβαινω οτι ζοριζεται στο ανοιγμα τουλαχιστον
ενω στο δευτερο κλωνο λαπτοπ που εχω ανοιγει αμεσα ( και δεν ειναι και τοσο δυνατο οσο το πρωτο )
δεν εχω αλλα προβληματα εκτος απο αυτο που οκ δεν ειναι και προβλημα ενω το προγραμμα τους τελευταιους δυο μηνες δουλευει καθυμερινα αλλα παρ ολα αυτα σκευτομαι μηπως μια καθαρη εγκατασταση το βοηθουσε
γιωργο τι λες?
το αφηνω οπως ειναι ?
κανω κατι αλλο?
στο LatencyMon που τρεχω περιοδικα ειναι ολα πρασινα
 

Posted Mon 26 Aug 24 @ 6:42 pm
Η καθυστέρηση λογικά οφείλεται στην προσπάθεια που κάνει το πρόγραμμα κατά την εκκίνηση να διαβάσει όλες τις βάσεις δεδομένων από όλους τους δίσκους.
Αν το ένα laptop έχει ένα έξτρα δίσκο που κοιμάται και πρέπει να ξυπνήσει, ή ένα δίσκο δικτύου (κι ας μην είναι παρών ή έχει βάση δεδομένων) η "καθυστέρηση" είναι πολύ εύκολο να εμφανιστεί.

Οπότε..
Το αφήνεις όπως είναι και μας περιγράφεις τι δίσκους έχει και τη διαφορά έχουν οι δίσκοι σε σχέση με το άλλο.
 

Posted Mon 26 Aug 24 @ 7:30 pm
ειναι και τα δυο λαπτοπ ακριβως ιδια γιωργο με ιδιους εξωτερικους ( εναν ιδια μαρκα ιδια χωρητικοτητα ) και με δυο εσωτερικους και τα δυο ( εναν για λειτουργικο και τον δευτερο για αρχεια
 

Posted Mon 26 Aug 24 @ 7:56 pm
Κοίτα ρυθμίσεις ενέργειας, και ειδικά την αδράνεια των δίσκων και την αναστολή USB.
Κάνε ένα diskcheck όλους τους δίσκους.
Και ρίξε και μια ματιά στο BIOS για τίποτα "πράσινα" άλογα (green power saving settings :P )
 

Posted Tue 27 Aug 24 @ 7:24 am
ολα αυτα τα εχω απενεργοποιησει απο την αρχη οι δισκοι ποτε να μην κοιμουνται, αδρανεις usb ποτε και υψηλες επιδοσεις σε ολα
ενα disk τσεκ θα κανω μην τυχον εχει χτυπησει κατι
ευχαριστω θα επανελθω
 

Posted Tue 27 Aug 24 @ 11:30 am