Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Thermal pads σε m2 nvme
Από όσους έχουν στο laptop εγκατεστημένους m2 δίσκους.
Χρησιμοποιείται πάνω στους δίσκους, thermal pads??
 

Posted Fri 02 Aug 24 @ 9:05 am
Όχι. Και σε laptop είναι εξαιρετικά δύσκολο να το κάνεις. Θα πρέπει να το έχει προβλέψει ο κατασκευαστής του laptop. Διαφορετικά δεν υπάρχει ο διαθέσιμος χώρος (οι κατασκευαστές πλέον παίζουν με ανοχές μικρότερες του χιλιοστού)
 

Posted Fri 02 Aug 24 @ 9:44 am
Διαβάζω όμως ότι λόγω θερμοκρασίας παρουσιάζουν θέματα throttling, και μείωση διάρκειας ζωής.
Επίσης μιλάω για το Asus zephyrus m16, είδα ότι κάποιοι βάζουν thermal pads, άρα μάλλον τα χωράει???
 

Posted Sat 03 Aug 24 @ 9:25 am
Έχεις σκοπό να κάνεις κάτι extreme με τον δίσκο σου;

Αν το laptop είναι αποκλειστικά για χρήση DJ-ing τότε τα αρχεία που διαβάζει από το δίσκο είναι "μηδαμινά". Είναι σαν να ζητάς απο κινητήρα Ferrari να σε πάει με 50χ.α.ω. στην Αττική Οδό..
Ούτε που σηκώνει στροφές :P

Με το δικό μου Μ16 και με 2ο SSD Samsung 2TB πάνω, δεν είχα κανένα θέμα στα 2 χρόνια που το έχω.
Ναι, σαν laptop τρέχει λίγο "ζεστά" (από την πρώτη μέρα) αλλά δεν μου παρουσίασε ποτέ πρόβλημα, ούτε ποτέ υπερθερμάνθηκε.

Σημείωση: Έχω κάνει και video editing και rendering με 4Κ drone footage και πάλι δεν είχα θέμα.
Δεν ξέρω αν θα μπορούσε το rendering να τελειώσει κάποια δευτερόλεπτα γρηγορότερα αν είχε thermal paddings o δίσκοw, αλλά δεν κάνω rendering την ώρα που κάνω dj-ing :P
 

Posted Mon 05 Aug 24 @ 6:23 am