Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Πρόβλημα ήχου
Παιδιά καλησπερα.. αυτή την στιγμή παίζω και μου κάνει κάτι περίεργα... Πχ παίζω ένα κομμάτι στο αριστερό deck και όλα πάνε καλά και κάνω αλλαγή το επόμενο κομμάτι στο δεξί deck και το κομμάτι ακούγεται μουντό σαν να φλατζαρει μια ακουγεται πιο μπάσο μια ακούγεται με χαμηλωμένα φωνητικά... Το κάνει με τα στεμς και κλειστά και ανοιχτά...... Με το wifi κλειστό ... Έκανα ρεσταρτ τα πάντα... Έστρωσε... Στα ακουστικά έπαιζα κομπλέ.. αλλά όχι έξω.... Μόνο στο δεξί deck. Σε πολλά κομμάτια
 

Posted Sat 26 Aug 23 @ 7:48 pm
Με ποια κονσόλα παίζεις;
Στο κάνει και χωρίς την κονσόλα;
 

Posted Sun 27 Aug 23 @ 5:12 pm
Με ddj 1000.. δεν δοκιμασα καν να δω αν το κανει και χωρις κονσολα.... το εκανε πανω στη δουλεια.
 

Posted Sun 27 Aug 23 @ 6:12 pm
Παρόλα αυτά θα κάτσω να κάνω ένα factory reset και θα τα πάρω όλα από την αρχή.... Βήμα βήμα να δούμε τι μπορεί να φταίει... Αλλά θα ήθελα όσοι παίζεται με μακ και ddj 1000 η κάποιο άλλο άλλο κοντρολερ να μου πείτε με τι usb type b to type c δουλεύεται...
 

Posted Sun 27 Aug 23 @ 10:42 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
S. Chalikopoylos wrote :
Παρόλα αυτά θα κάτσω να κάνω ένα factory reset και θα τα πάρω όλα από την αρχή.... Βήμα βήμα να δούμε τι μπορεί να φταίει... Αλλά θα ήθελα όσοι παίζεται με μακ και ddj 1000 η κάποιο άλλο άλλο κοντρολερ να μου πείτε με τι usb type b to type c δουλεύεται...
εγω εχω της udg αν το βαλω απευθειας πανω στο Μ1 ειδαλως oyale αν μπει πανω στο hub (usb A->B)

 

Posted Mon 28 Aug 23 @ 10:25 am
Πάνo εγώ αυτή την στιγμή έχω ένα chroma cable από την djtechtools... Δουλεύω χωρίς hub...κατευθείαν στο m1... Και λεω να επιχειρήσω να το αλλάξω... Και είμαι η σε αγορά καλωδίου η στον γνήσιο ανταπτορα της apple...
 

Posted Mon 28 Aug 23 @ 11:32 am
S. Chalikopoylos wrote :
Πάνo εγώ αυτή την στιγμή έχω ένα chroma cable από την djtechtools... Δουλεύω χωρίς hub...κατευθείαν στο m1... Και λεω να επιχειρήσω να το αλλάξω... Και είμαι ανάμεσα η σε αγορά καλωδίου η στον γνήσιο ανταπτορα της apple...


 

Posted Mon 28 Aug 23 @ 11:35 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
S. Chalikopoylos wrote :
Πάνo εγώ αυτή την στιγμή έχω ένα chroma cable από την djtechtools... Δουλεύω χωρίς hub...κατευθείαν στο m1... Και λεω να επιχειρήσω να το αλλάξω... Και είμαι η σε αγορά καλωδίου η στον γνήσιο ανταπτορα της apple...

ρε συ κατα τι γνωμη μου χλωμο να φταιει αυτο δλδ και να φταιει παρε ενα udg που χει 15 ευρω, μη πετας λεφτα αβερτα.... η 1000 εχει τροφοδοτικο εξωτερικο? αν ναι μηπως αυτο τον παιζει?

 

Posted Mon 28 Aug 23 @ 1:55 pm
Εχει τροφοδοσία ναι.. θα δοκιμάσω καν θα δω
 

Posted Mon 28 Aug 23 @ 2:47 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Aν στο ξανακάνει, κάνε κλικ στο skin στην λίστα των Effects στο προβληματικό deck και δες αν κατα λάθος έιναι ενεργοποιημένο κάποιο Effect. Τσεκάρισε και την αντίστοιχη λίστα των Master Effects.
 

Posted Mon 28 Aug 23 @ 9:28 pm
Ο λόγος που ρώτησα ποιο controller χρησιμοποιείς και αν στο κάνει και χωρίς controller είναι απλός:
Υπάρχει περίπτωση ο controller να στέλνει δεδομένα "ενώ δεν πρέπει"

Για παράδειγμα: Αν ανοίξεις τις ρυθμίσεις στην καρτέλα των mappers και πατήσεις ένα κουμπί ή κουνήσεις ένα ποτενσιόμετρο, αυτό θα φανεί δεξιά στην λίστα των "πρόσφατων κουμπιών" που χρησιμοποιήθηκαν.
Σε αυτή την λίστα θα πρέπει να βλέπεις ΜΟΝΟ ότι πατάς / κουνάς εσύ. Αν εκεί εμφανίζεται και κάτι άλλο, τότε η κονσόλα στέλνει εντολές ενώ δεν πρέπει.

Μιας και λες οτι το πρόβλημα είναι πάντα σε ένα deck το μυαλό μου πάει στο να στέλνει η κονσόλα εντολές για αυτό το deck ενώ δεν πρέπει. Π.χ. αν η κονσόλα από μόνη της στέλνει εντολές για το EQ ή το Filter, ακόμα και λίγος "θόρυβος" στις εντολές θα ήταν θεωρητικά ικανός να σου δημιουργήσει πρόβλημα.
Με τον όρο "θόρυβος" εδώ εννοούμε οτι ένα ποτενσιόμετρο (π.χ. EQ_LOW) δεν σταματάει να στέλνει τιμές μόλις σταματήσεις να το κουνάς, αλλά συνεχίζει να στέλνει νούμερα "κοντά" στην τιμή που σταμάτησες.
Συνήθως αυτό συμβαίνει από φθαρμένα ρυθμιστικά. Είναι πολύ πιο εύκολο να παρουσιαστεί στα ποτενσιόμετρα της φωνής (volume) και στο crossfader αλλά το έχω δει να συμβαίνει και σε περιστροφικά (knobs) στην DDJ-SZ όπου (λόγω χρήσης) κάποια στιγμή τα EQ knobs έστελναν τιμές "οτι να ναι" μέχρι να τα κουνήσεις 2-3 φορές και να τα παρκάρεις "σωστά". Με μια αντικατάσταση έστρωσαν.

Δεν υποστηρίζω οτι η κονσόλα σου (όσο κι αν την έχεις προσεγμένη) έχει απαραίτητα πρόβλημα.
Είναι όμως μια πιθανότητα (π.χ. να χτυπήθηκε κάποιο knob χωρίς να το καταλάβεις και να έχει πρόβλημα).

Οπότε αν στο ξανακάνει, άνοιξε την καρτέλα του mapper και κοίτα αν σου βγάζει οτι χρησιμοποιούνται "κουμπιά" που δεν θα έπρεπε.
 

Posted Tue 29 Aug 23 @ 8:19 am