Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Διακοπές στον ήχο
Παιδιά γειά σας... Υπάρχει περίπτωση να ρίξει κάποιος μια ματιά αν σας έχει αποσταλεί από μένα κάποιο crash report... ? Μου κάνει εντύπωση που αρκετές πλέον φορές κάνει διακοπές ο ήχος στο virtual... Βασικά είναι σαν να πατάω παύση για ένα δευτερόλεπτο...... Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί....
 

Posted Fri 04 Aug 23 @ 1:35 am
Για να έρθει crash report θα πρέπει το πρόγραμμα να κρασάρει και να κάνει μόνο του επανεκκίνηση.
Όχι απλά να "κολλήσει" ή να "έχει πρόβλημα ο ήχος" κτλ.
 

Posted Fri 04 Aug 23 @ 8:25 am
Το καταλαβαίνω αυτό αλλά...... Αυτή την στιγμή παίζω με ενα macbook pro 2021, 14 inch,16 ram ,1000gb σκληρό,m1 pro επεξεργαστή και pioneer ddj 1000... Την μουσική την έχω σε εξωτερικο σκληρό... Παρόλα αυτά τα τεχνικά χαρακτηριστικά εκεί που παίζω σταματάει η μουσική για 1 με 2 δευτερόλεπτα σα να πατάω παύση... Πχ... Εχω το ένα deck και παίζει στον αέρα και το άλλο deck με το fader κατεβασμενο αλλά το κομμάτι τρέχει από πίσω έτοιμο να κάνω αλλαγή.... Και άλλα κάνουν παύση και τα δύο .
 

Posted Fri 04 Aug 23 @ 10:43 am
Σου εξήγησα οτι απλά αυτό δεν έιναι κρασάρισμα, ώστε να έρθει κάτι στον server.

Αυτό που περιγράφεις είναι προσωρινή "αποσύνδεση" της κάρτας ήχου, ή αλλιώς buffer underrun.
Οι αιτίες που μπορεί να συμβαίνει αυτό έχουν αναλυθεί πολλές φορές.

Στην περίπτωση σου, αν το MAC έχει 2 USB C ελεύθερες, θα αγόραζα ένα καλώδιο USB C to USB B και θα σύνδεα την κονσόλα μόνη της σε μία θύρα χωρίς παρεμβολή HUB.
Αν το MAC έχει μόνο μία USB C τότε θα δοκίμαζα διαφορετικά HUB. Ναι, μπορεί να έχεις γνήσιο HUB της Apple και να σου δημιουργεί πρόβλημα. Ή και το ανάποδο. Έχουν αναφερθεί πολλές φορές θέματα με MAC που λύθηκαν με αλλαγή USB HUB. Και δεν μιλάω αποκλειστικά για το VirtualDJ. Ούτε καν αποκλειστικά για προγράμματα DJ-ing.

Έχω ένα MAC Book Pro (M1) με 3 USB C. Συνδέω την κονσόλα απευθείας στην μία θύρα και τον εξωτερικό SSD απευθείας στην άλλη. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα.
Και έχω παίξει με αυτό το MAC με DDJ-1000, DDJ-800, DDJ-RZ, Rane Four, XDJ-RX3 και πρόσφατα (αλλά για λιγότερο χρόνο) με Opus-Quad.
 

Posted Fri 04 Aug 23 @ 11:58 am
Συνδέω κι εγω απευθείας την κονσόλα στο Μακ λόγο του ότι έχει 3 θύρες usb type c χωρίς hub...
 

Posted Fri 04 Aug 23 @ 12:04 pm
Υπάρχουν κάποιες ρυθμίσεις που θα έπρεπε να κάνω πχ?
 

Posted Fri 04 Aug 23 @ 12:28 pm
Δεν έχω κάνει κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση, όχι.

Δοκίμασε και άλλο USB C -> USB B καλώδιο..
 

Posted Fri 04 Aug 23 @ 12:36 pm
Ερώτηση (πολύ βασική)
Όταν στο κάνει μήπως το deck που δεν είναι στον αέρα βρίσκεται σταματημένο με ενεργοποιημένη loop;
 

Posted Fri 04 Aug 23 @ 12:38 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
αραγε δεν υπαρχει καποιο addon ωστε οταν υπαρχουν τετοια η παρομοια θεματα να τρεχει "απο πισω" ωστε να καταγραφεται οτι ακριβως συμβαινει και να μπορουμε ολοι να βγαζουμε μια ακρη ευκολοτερα? δεν μιλαω απαραιτητα για το vdj και αλλης εταιριας sw πχ..
 

Posted Fri 04 Aug 23 @ 12:39 pm
Το έκανε και όταν το είχα με λούπα σταματημένο.. και είχαμε πει ότι είναι θέμα κραδασμών... Το κάνει και όταν δεν το εχω σταματημενο όμως... Και χωρίς λούπα....
 

Posted Fri 04 Aug 23 @ 1:05 pm
Επειδή κι εγώ έχει τύχει να είμαι σίγουρος για κάτι ενώ έχει αποδειχθεί το αντίθετο, κι επειδή ξέρω ότι χρησιμοποιείς πολύ τα loops Σπύρο θα πρότεινα να προσέξεις αν στο ξανακάνει αν όντως δεν έχεις σε loop εκείνη την ώρα το κομμάτι που δεν είναι στον αέρα. Επίσης κάπου εδώ θα ήθελα να ρωτήσω τον Γιώργο πως μπορεί να επηρεάσει μια loop, εκτός αέρα κιόλας, τον ήχο που βγαίνει έξω...
 

Posted Fri 04 Aug 23 @ 4:31 pm
Καλά εννοείτε ότι τα λιωνω τα loops. Το θέμα είναι ότι σταματάει και χωρίς να έχω loop... Το έχω τσεκαρει αρκετες φορες... Απλά δεν είχα αναφέρει τίποτα επειδή δεν πολυαγχονομαι όπως σου χω πει χαχαχα... Παίζουν και τα δύο κομμάτια και στα δύο deck ,το ένα είναι στον αέρα το άλλο όχι.. Και σταματάνε και τα δύο σαν να πατάω ταυτόχρονα pause... Και αυτό που έγραψε από πάνω ο phantom το είχα ανοίξει παλιότερα σε άλλο νήμα και ξέραμε ότι ήταν από τις δονήσεις.. και γενικά αποφεύγω πια να έχω loop όταν είναι σε παύση...
 

Posted Fri 04 Aug 23 @ 6:19 pm
kosmas70PRO SubscriberMember since 2024
Παιδιά γεια σας.
Είμαι καινούριος εδώ.
Ξέρει κάποιος να μου πει βήμα προς βήμα πως μπορώ να χρησιμοποιήσω κατευθείαν το AUTOMIX στο DECK 2;
Ρωτάω γιατί μου ανοίγει μόνο στο DECK 1.
 

Posted Thu 29 Aug 24 @ 9:45 am
Αν και η ερώτηση σου είναι ΑΣΧΕΤΗ με το θέμα του νήματος, το automix ενεργοποιείται ως εξής:
1) Αν δεν παίζει κανένα deck, τότε ενεργοποιείται σε όποιο deck είναι επιλεγμένο/master εκείνη την στιγμή. Αυτό "τυχαίνει" να είναι το deck 1 αν μόλις άνοιξες το πρόγραμμα.
2) Αν κάποιο deck παίζει, τότε ενεργοποιείται στο deck που παίζει. Οπότε αν φορτώσεις ένα κομμάτι στο deck 2, το βάλεις να παίζει, και ξεκινήσεις το automix, το automix θα ενεργοποιηθεί στο deck 2
3) Αν παίζουν περισσότερα από ένα deck ταυτόχρονα, τότε το automix θα ενεργοποιηθεί στο deck που είναι MASTER.

Σου έσπασα τις περιπτώσεις για να σε βοηθήσω.
Ο κανόνας είναι πιο απλός:
Το automix ενεργοποιείται στο deck που είναι εκείνη τη στιγμή master.
 

Posted Thu 29 Aug 24 @ 10:00 am
Ειχα το ιδιο θεμα και λυθηκε με συνολικο scan bpm σε ο,τι φακελο ειχε μεσα το λαπτοπ! (Οχι αυτο που κανει αυτοματα μονο του, το scan που επιλεγεις εσυ φακελους και σκαναρει για ωρα) Ειχα δοκιμασει τα παντα πριν, εως και φορματ! Εκπιζω να βοηθησα
 

Posted 7 days ago @ 7:50 am