Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Crash!!!!
Μετά από πολλά πολλά χρόνια βιώνω τον τρόμο του crashαρισματος εν ώρα δουλειάς. Μου έκλεισε και ξανάνοιξε το πρόγραμμα μέσα σε 3 λεπτά δυο φορές!!! Τώρα παίζω και τρέμω περιμένοντας να το ξανακάνει. Είμαι συνδεδεμένος Ίντερνετ. Παρακαλώ δείτε τι ανέβηκε για να βγάλουμε άκρη πριν τρελλαθω
 

Posted Mon 31 Jul 23 @ 8:17 pm
Επίσης από νωρίς σε κάποια φάση πάτησα ένα φάκελο να ανοίξει κι έγραφε browsing και κόλλησε εκεί και δεν με άφηνε να κάνω τίποτα. Έπαιξα κάνα δεκάλεπτο με μια λίστα που είχε μείνει φορτωμένη στο playlist δεξιά. Μετά απο δέκα λεπτά ξεμπλόκαρε και επανηλθε
 

Posted Mon 31 Jul 23 @ 8:26 pm
Με ποιο laptop?
 

Posted Mon 31 Jul 23 @ 9:29 pm
Mac
 

Posted Mon 31 Jul 23 @ 9:42 pm
Δεν είμαι ειδικός στο να καταλάβω τι πήγε στραβά. Αλλά είχε να κάνει με video.
Μήπως στο φάκελο που "κόλλησε" το browsing έχεις και video μέσα;
Ρωτάω σε περίπτωση που κάποιο αρχείο έχει θέμα..
 

Posted Mon 31 Jul 23 @ 11:01 pm
Θα το δω. Πιθανό να είχε video ο φάκελος αλλά δεν φόρτωσα video. Το crash report ήρθε; Πάντως ακόμα και τώρα πήγα να ανοίξω τα στεμς και μου έβγαλε κατευθείαν μήνυμα ότι το μηχάνημα μου δεν τα σηκώνει. Τα έκλεισα και έκανα unload το κομμάτι και πήγα να το ξανά φορτώσω πάλι με τα στεμς κλειστά και δεν έδειχνε την κυματομορφές του για κάνα λεπτό

Edit. Όχι τελικά. Δεν έχω video στον φάκελο. Μόνο ένα μικρό mp4 μια αφίσα που είχα φτιάξει για τα social αλλά το έχω 2 εβδομάδες και δεν μου το είχε κάνει
 

Posted Mon 31 Jul 23 @ 11:10 pm
Μήπως έπαιζες με το άλλο laptop και τα μπέρδεψες? Τα Mac δεν "κολλάνε"! :P
 

Posted Tue 01 Aug 23 @ 6:35 am
Το crash report δείχνει οτι κρασάρισε το thread που έκανε AV input (δηλαδή την ώρα που άνοιγε ένα αρχείο video)
Πολύ πιθανό να είναι και η "αφίσα" αφού τεχνικά είναι video.
Επίσης έχεις μείνει 2-3 εκδόσεις πίσω.. :P

Στείλε μας το video να του ρίξουμε μια ματιά.
 

Posted Tue 01 Aug 23 @ 7:39 am
Επειδή θεωρώ το θέμα παρά πολύ σοβαρό και μου έχουν κοπεί τα πόδια, γιατί παίζω και σε γάμους που δεν χωράνε τέτοια (αλλά και επειδή έχω σκάσει παρά παρά πολλά λεφτά για να είμαι σωστός, κι εσυ το ξέρεις καλά αυτό), θα προτιμούσα να επιλυθεί το θέμα και μετά θα αστειευτούμε όλοι μαζί παρέα
 

Posted Tue 01 Aug 23 @ 7:58 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
Theios Giorgos wrote :
Μήπως έπαιζες με το άλλο laptop και τα μπέρδεψες? Τα Mac δεν "κολλάνε"! :P
το μακ φιλε δε κολλησε το προγραμμα εκλεισε! ασχετο εγω παντως οταν καποια περιοδο το βιωσα αρκετες φορες το κλεισιμο εφταιγε το ρουτερ που χα συνδεθει... ηταν και 5ghz μη χεσω..

 

Posted Tue 01 Aug 23 @ 12:32 pm
μπορει να κρασαρει δηλαδη το προγραμα απ το router??? Το ρωταω γιατι και μετα κατα τη διαρκεια της βραδιας δεν καταφερα να ξανασυνδεθω στο wi fi του μαγαζιου και οταν πηγα να συνδεθω στο hotspot του κινητου μου δεν φορτωνε σελιδες ο chrome με τιποτα παρολο που ειχα ιντερνετ στο κινητο και το απέδωσα στο ότι γενικά δεν δούλευε σωστά το λαπτοπ μετά τα crash αρισματα και μέχρι που το εκλεισα
 

Posted Tue 01 Aug 23 @ 1:52 pm
Παιδιά καλησπέρα.... Μπαίνω κι εγώ στο νήμα μπας και βοηθήσω με τον εξής τρόπο, περιγράφοντας απλα τις συνθήκες που δουλεύουμε με το Μήτσο.... Παίζουμε με τον Δημήτρη στο ίδιο μαγαζί... Δηλαδή ίδια εγκατάσταση ρεύματα ήχος ρούτερ κλπ. Και είχα ανεβάσει καιρό πριν ότι είχα πάθει ακριβώς το ίδιο.... Το θέμα είναι ότι στο ίδιο μαγαζί χωρίς καμία αλλαγή από το μαγαζί δεν είχαμε κανενα πρόβλημα.... Έχουμε τώρα.... Πριν είχαμε και οι δύο windows τώρα και οι δύο Mac... Η μόνη διαφορά είναι ότι εγώ έχω πάντα το early access ενεργό ενώ ο Δημήτρης ΟΧΙ ΠΛΕΟΝ ...... Έκανα τα update ελπίζοντας να λυθεί το πρόβλημα και δεν μου το ξαναέκανε εμένα. Στο Μήτσο το έκανε... Που ακριβώς δηλαδή φταίει το ρούτερ? Ενδέχεται δηλαδή το ρούτερ να δημιουργεί αλλά προβλήματα που δεν τα αντιλαμβανόμαστε? Και αν δημιουργεί γιατί δεν τα είχαμε πριν 2 μήνες όταν παίζαμε με windows...
 

Posted Tue 01 Aug 23 @ 4:45 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
εμενα το προβλημα μου (βεβαια εκανα και broadcast ταυτοχρονα) ηταν οταν το ρουτερ κολλαγε, νεκρωνε το δικτυο η απλα με πεταγε εξω.. τις περισσοτερες φορες δε, συνεβαινε οταν ημουν συνδεδεμενος στο δικτυο 5g.
οταν ξεκινησα να κανω restart στο ρουτερ 20 λεπτα πριν, δε το ξανακανε ποτε, μια φορα το ξεχασα και το ξανακανε...του βαλα εξυπνη πριζα ωστε να κανει restart μιση ωρα πριν και δε το ξανακανε ποτε...

 

Posted Tue 01 Aug 23 @ 6:45 pm
PhantomDeejay wrote :


Στείλε μας το video να του ρίξουμε μια ματιά.


https://www.dropbox.com/s/sku2h7urukltesr/Riris.mp4?dl=0
Επισης το κομματι που επαιζε την ωρα του πρωτου crash ηταν αυτο΄

https://www.dropbox.com/s/ub2y7qe0v37a5h0/jain%20-%20makeba%20%28ian%20asher%20remix%29%20%5Bwww.slider.kz%5D.mp3?dl=0

Λοιπον με ηρεμια παραθετω τα γεγονοτα με τη σειρα μπας και βγαλουμε ακρη.
1. ενω παιζει κανονικα το προγραμμα παταω αριστερα σε φακελο που εχω ολα τα ¨αφτιαχτα¨φρεσκοκατεβασμενα για να βρω ενα κομματι και νεκρωνει ο browser! Μου γραφει στο skin
''browsing'' και για δεκα λεπτα δεν εχω browser, ουτε αναζητηση, ουτε playlists ουτε τιποτα. Ευτυχως εχω φορτωμενη μια λιστα στο sidelist απο πριν και παιζω απο εκει.. Καποια στιγμη ξεκολλαει και θεωρω οτι τα προβληματα μου τελειωσαν εκει...
2. Μετα απο αρκετη ωρα φορτωνω το κομματι που σου εστειλα παραπανω (απο τον ιδιο παλι φακελο) και ενω παιζει κανονικα και χωρις να κανω κατι εκεινη την ωρα, (εκτος του οτι ειχα φορτωσει ηδη το επομενο κομματι και ισως να μην ειχε ολοκληρωθει η αναλυση των stems), ξαφνικα σταματαει κλεινει τελειως το προγραμα και ξανα ανοιγει μετα απο καποια δευτερολεπτα... βαζω το επομενο κομματι που ηταν ηδη φορτωμενο και μεσα σε λιγα δευτερα μου βγαζει μηνυμα οτι ο υπολογιστης μου δεν ειναι αρκετα δυνατο για να κανει RTS. Τα απενεργοποιω
3. Πριν προλαβει να παιξει το κοματι 1 λεπτο το προγραμμα κλεινει για δευτερη φορα και ξανα ανοιγει.
με κλειστα πλεον stems βγαζω τη βραδια
4. Λιγο πριν κλεισουμε κι ενω εχουμε μεινει εμεις κι εμεις ρισκαρω να ξανα ανοιξω στεμς.. Ξανα το ιδιο μηνυμα και αμεσως απενεργοποιω μην κρασαρει παλι.
5. Αφου κλεισαμε κι ενω εχω χαμηλωσει τελειως τη μουσικη ξαναδοκιμαζω να ανοιξω στεμς να δω τι θα γινει.. δεν μου βγαζει κανενα μηνυμα πλεον (ενω δεν εχει αλλαξει κατι) αλλα ενω φορτωνει το κομματι, το stems computing παραμενει μονιμα ανοιχτο και στα δυο deck οποιο κομματι κι αν δοκιμασω
6. Τελος, καποια στιγμη πριν κλεισουμε κι ενω πλεον δεν υπηρχε κοσμος και αγχος μην κρασαρει ανοιξα τον chrome να κατεβασω ενα κομματι κι ενω εδειχνε συνδεδεμενο στο wifi του μαγαζιου δεν φορτωνε σελιδες.. εκανα αποσυνδεση απο το μαγαζι και συνδεθηκα στο προσωπικο μου hotspot αλλα και παλι δεν ανοιγε τιποτα.
Ερωτηση, εφοσον κρασαρε 2 φορες δεν θα επρεπε να υπαρχουν 2 crash report?
Update δεν εχω κανει γιατι τοσο καιρο δουλευω με αυτη την εκδοση και δουλευαν ολα ρολοι. Και ειπα να απενεργοποιησω την early accses ειδικα αυτη την περιοδο που εχω και γαμους για να μην εχω δυσαρεστες εκπληξεις...αλλα....

 

Posted Tue 01 Aug 23 @ 7:22 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
εμενα οσες φορες εκλεινε παντως α) ποτε δε ξανανοιγε β) ποτε δεν εστειλε log...και ειχε συμβει πανω απο 10-15 φορες... και με το παλιο μακ(2018) και με το καινουριο (Μ1) και παντα με κλειστα στεμς κ ποτέ με early access
 

Posted Tue 01 Aug 23 @ 10:25 pm
S. Chalikopoylos wrote :
Που ακριβώς δηλαδή φταίει το ρούτερ? Ενδέχεται δηλαδή το ρούτερ να δημιουργεί αλλά προβλήματα που δεν τα αντιλαμβανόμαστε? Και αν δημιουργεί γιατί δεν τα είχαμε πριν 2 μήνες όταν παίζαμε με windows...


Το router από μόνο του δεν φταίει..
Μια ασταθής σύνδεση όμως με ένα δίκτυο Wi-Fi όπου το σήμα μία έρχεται και μία φεύγει, ή μία ασταθής σύνδεση στο internet όπου λόγω των πολλών χρηστών που συνδέονται η ταχύτητα πέφτει δραματικά και ο υπολογιστής συνεχώς προσπαθεί να προσδιορίσει την ποιότητα σύνδεσης, μπορεί να προκαλέσει προβλήματα.
Και σε υπολογιστές Windows και σε MAC. Θα έλεγα οτι τα MAC είναι λίγο πιο ευαίσθητα σ' αυτό, αλλά δεν θέλω να προκαταλάβω πράγματα και καταστάσεις.

Προσωπικά δεν λέω οτι φταίει η σύνδεση του WiFi. Αλλά και η συμπεριφορά του MAC του Δημήτρη δείχνει χοντρό πρόβλημα με τη σύνδεση καθώς το κρασάρισμα του VirtualDJ (και γενικότερα της οποιαδήποτε εφαρμογής) δεν θα έπρεπε να μπλοκάρει το WiFi σε σημείο που π.χ. ο Chrome ή το Safari δεν μπορεί να ανοίξει σελίδες.
Αυτό δείχνει πρόβλημα. Οτι το WiFi τα έπαιξε και μπλόκαρε.
Όμως αυτό το πρόβλημα (το οτι μπλόκαρε το WiFi) μπορεί να επιρρέασε το VirtualDJ, μπορεί και όχι.
Δεν σημαίνει απαραίτητα οτι το ένα συνδέεται με το άλλο.

Στην περίπτωση του Δημήτρη, υπάρχει ένα log. Θα του ρίξουμε μια ματιά και θα δούμε αν θα προκύψει κάτι.

Υ.Γ.: Δεν χρειάζεται να δαιμονοποιήσουμε το WiFi. Αλλά δεν είναι και ανήκουστο να δημιουργεί προβλήματα (επαναλαμβάνω και σε Windows και σε MAC) όταν η σύνδεση είναι τρομερά ασταθής.

Υ.Γ.2: Δεν έχουν όλοι οι υπολογιστές το ίδιο "δυνατή κεραία" WiFi. Έτσι ένας υπολογιστής μπορεί να πιάνει καλύτερο σήμα στο ίδιο σημείο από το ίδιο router σε σχέση με ένα άλλο. Όταν όμως ο "άλλος" βρίσκεται στα όρια της λήψης με τον "στρατηγό άνεμο" μία να φέρνει το σήμα και μία να το διώχνει.. ο υπολογιστής αυτός χτυπάει υπερωρίες μόνο και μόνο για να κρατήσει ζωντανή την σύνδεση του WiFi.
Και πάλι, δεν λέω οτι αυτό συμβαίνει σε εσάς. Απλά εξηγώ πως μπορεί να προκύψουν προβλήματα.
 

Posted Tue 01 Aug 23 @ 10:33 pm
Βεβαιως στην περιπτωση μου υπαρχει κι ενα report που δεν μπορουμε να αγνοησουμε και δεν λεει κατι για wi fi αλλα για video...Το οποιο βεβαια δεν πηγα να φορτωσω εκεινη την ωρα, ουτε πιο πριν...Επισης υπαρχει κι ενα κολημα αρκετη ωρα πιο πριν στον browser που δεν ξερω κατα ποσο σχετιζεται με το crash
 

Posted Wed 02 Aug 23 @ 6:32 am
Η μοναδική συμβουλή που μπορώ να σου δώσω για την ώρα είναι να απενεργοποιήσεις την ρύθμιση analyzeSongsOnView σε Νο ώστε το πρόγραμμα να μην κάνει αυτόματα μόνο του analyze κομμάτια που βλέπει για πρώτη φορά.
 

Posted Wed 02 Aug 23 @ 9:50 pm
Στο NO το εχω παντα οποτε αυτο μαλλον περιπλεκει κι αλλο τα πραγματα ε?
 

Posted Thu 03 Aug 23 @ 2:23 pm