Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Προβλημα με καρτα ηχου Denon mc7000 & AMD
Καλημερα στην ομαδα. Εχω προβλημα οταν αναπαραγω μουσικη μεσω του Denon mc7000 , ειτε παιζοντας μεσω Virtual dj , ειτε μεσω Serato (απλα δοκιμαζοντας το) , ειτε μεσω media player. Το προβλημα ειναι οτι ακουγονται κοψιματα στον ηχο, μερικες φορες μπορει να 'φριζαρει' η κυματομορφη του Virtual dj για κλασματα του δευτερολεπτου . Τρεχοντας το Latency mon βλεπω προβλημα στo CPU 0 με Ηighest DPC execution στα 2,2 ms περιπου με σφαλμα το ACPI.sys (Πρόγραμμα οδήγησης ACPI για NT).

ΑΛΛΑ..

Οταν ακουω μουσικη μεσω της καρτας ηχου του υπολογιστη με οποιοδηποτε προγραμμα (Virtual dj , media player) δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Ειναι καποια ασυμβατοτα , καποιο θεμα του controller ή κατι αλλο? Να σημειωσω οτι το προηγουμενο laptop ειχε παλι AMD RYZEN επεξεργαστη αλλα δεν υπηρχε το παραμικρο προβλημα.
 

Posted Tue 21 Feb 23 @ 6:19 am
Για αρχή σήκωσε (μεγάλωσε) το buffer της κάρτας ήχου.
Η on board κάρτα ήχου του υπολογιστή σου παίζει συνήθως με buffer 1024 samples (22ms)
Η κάρτα ήχου του controller σου λογικά παίζει με 512 ή 256 samples (11 ή 5 ms)
 

Posted Wed 22 Feb 23 @ 11:31 am
Το έχω κάνει από την αρχή,χωρίς κάποιο αποτέλεσμα. Χθες δοκίμασα να παίξω με ένα παλιο mc6000 και έπαιξε χωρίς κανένα πρόβλημα! Επίσης πριν λίγες μερες μου παρουσιάστηκε πρόβλημα στην μπαταρία του laptop (μέσα στο 3μηνο από την αγορά) και σκέφτομαι μήπως και αυτό βοηθάει στο πρόβλημα. Μήπως δηλαδή υπάρχει κακή διαχείριση ενέργειας,μήπως δημιουργείται κάποιο πρόβλημα στις θύρες usb άρα και στο Midi controller.
 

Posted Wed 22 Feb 23 @ 8:22 pm
Και μια ακόμα παρατήρηση.Απεγκατεστηκα τους drivers της mc7000 (άρα δεν μπορώ να χειριστώ σαν midi controller τον μικτή,μόνο την έξοδο ηχου) και παρατήρησα ότι δεν ακούγεται κάτι περίεργο στον ήχο.Οταν τους ξαναεγκατεστησα, το πρόβλημα επανήλθε.
 

Posted Fri 24 Feb 23 @ 4:51 pm