Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: εξωτερικοι δισκοι και τροφοδοσια
εχουν γραφτει κατα καιρους παρα πολλα σχετικα με τους εξωτερικους δισκους και φυσικα η ιδανικη χρηση τους για την δουλεια μας ειναι η χρηση τους με εξωτερικη τροφοδοσια
ψαχνω εναν νεο δισκο ωστε ενας απο τους παλαιοτερους να εχει την χρηση ενος ακομη εφεδρικου buck up
οι ερωτησεις ειναι δυο στην ομαδα
πρωτον εννοειται οτι ειναι καλυτερα με εξωτερικη τροφοδοσια αλλα αυτο ισχυει ακομα και σε περιπτωσεις 2,5αρηδων σκληρων ( λογω μικρου μεγεθους δισκου με οτι αυτο συνεπαγεται στις απιτησεις ρευματος απο την usb ) η σε ssd δισκους?
και δευτερον ποια μαρκα θεωρειτε αξιοπιστη
γενικα δεν ειχα ποτε θεμα με τους εξωτερικους δισκους εκτος απο προβληματα που σχετιζονταν με δικη μου κακη χρηση αλλα βλεπω παραπονα για μερικες μαρκες και επειδη ο νεος δισκος θα μπει στο βασικο μου λαπτοπ θα ηθελα την γνωμη σας
 

Posted Sun 20 Nov 22 @ 1:28 pm
Γενικά:
1) Είναι δύσκολο σήμερα να βρεις 2,5άρηδες δίσκους με δική τους τροφοδοσία
2) Οι περισσότεροι 2,5άρηδες δεν έχουν "πλέον" θέματα με την τροφοδοσία.
3) Το μέγεθος ενός δίσκου δεν έχει να κάνει με την κατανάλωση ρεύματος που χρειάζεται για να λειτουργήσει
4) Ένας SSD απαιτεί λιγότερο ρεύμα
5) Δεν θέλω να κάνω διαφήμιση, αλλά δεν είχα ΠΟΤΕ πρόβλημα με εξωτερικούς δίσκους της WD. Είχα όμως έντονο πρόβλημα με Verbatim.

Και τέλος:
6) Αν ένας εξωτερικός "σύγχρονος" δίσκος εμφανίσει πρόβλημα λόγω τροφοδοσίας σε κάποιο υπολογιστή, τότε κατά 99% ή φταίει το καλώδιο USB ή ο ίδιος ο υπολογιστής / θύρα USB του υπολογιστή.
Αν μάλιστα ο δίσκος συνδέεται με USB C τότε το πρόβλημα σίγουρα δεν είναι του δίσκου.
 

Posted Sun 20 Nov 22 @ 4:25 pm
ευχαριστω γιωργο..
εχω καταληξει σε εναν 2,5 WD 5tb χωρις εξωτερικη τροφοδοσια
να πω οτι δεν τιθεται κατ αρχην θεμα κοστους
αλλα μου αρεσει το μεγεθος η απλοτητα το γεγονος οτι σε μια συναντηση που πρεπει να ανοιξω το λαπτοπ για λιγα λεπτα ενω το λαπτοπ εχει μπαταρια ψαχνω ρευμα για τον εξωτερικο και γενικα ειναι πιο ευχρηστος ειχα τις αμφιβολιες μου για την χρηση ρευματος απο την usb αλλα μαλλον θα καταληξω εκει
 

Posted Sun 20 Nov 22 @ 4:41 pm
Νομίζω ότι σε αυτές τις περιπτώσεις, "τα κουκιά είναι μετρημένα"... Αλφαβητικά: Corsair, Kingston, Samsung, Western Digital.

Και, φυσικά, USB 3.1 (10 Gbit/s) Laptop + SSD στην "χειρότερη" των περιπτώσεων...
 

Posted Mon 21 Nov 22 @ 8:47 am