Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: samplerate...
Επαναφερω λιγο την οδηγια σχετικα με την τιμη που πρεπει να ορισει ενας βιντεο dj στο samplerate.

copy-paste απο περσινο post του Γιωργου 'PhantomDeejay' :

Συνήθως στην μουσική μας βιβλιοθήκη έχουμε αρχεία 44100Hz και 48000Hz
Το ιδανικό θα ήταν να παίζουμε τα 44100 με 44100 sample rate στην κάρτα ήχου και τα 48000 με 48000 sample rate στην κάρτα.
Δυστυχώς το sample rate μιας κάρτας ήχου ΔΕΝ αλλάζει "on the fly" (στο φτερό) ώστε κάτι τέτοιο να είναι δυνατό.
Επομένως πρέπει να επιλέξουμε είτε το ένα, είτε το άλλο.
Επειδή το 90%+ των μουσικών αρχείων ήχου που κυκλοφορούν σε επίσημες πηγές είναι στα 44100Hz, αυτό είναι και το προτεινόμενο sample rate για την κάρτα ήχου.
Εξαίρεση αποτελούν οι Video Jockeys καθώς σ' αυτή την περίπτωση το 90%+ των διαθέσιμων video clips είναι στα 48000Hz

Εψαξα τα βιντεο-αρχεια μου....και στην συντριπτικη πλειοψηφια τους >98% ειναι στα 44100Hz.
Αυτα ειναι αρχεια .mp4 (720p & 1080p).
Τα μοναδικα βιντεο που εχω στα 48000Hz ειναι καποια παλια format : mpeg2, YV12...

Αρα συμφωνα με εκεινο το νημα που ειχα διαβασει οτι πρεπει η τιμη του samplerate να ειναι ιδια με αυτην των video-clips θα πρεπει τελικα να την εχω στα 44100hz και ας ειμαι "Video Jockey".
Σωστα ?

Και μια διευκρινηση Γιωργο : Λες οτι δεν γινεται αλλαγη του samplerate on the fly. Δηλαδη αν παω στα options την ωρα που παιζω , και το αλλαξω, δεν θα υπακουσει στην εντολη ? Πρεπει να κανω επαννεκινηση του vdj για να παρει την εντολη ?
 

Posted Thu 25 Aug 22 @ 3:22 pm
Κατ' αρχήν...

Το Sample Rate (γενικά), στο οποίο αναφέρεσαι, δεν αφορά στην πιστότητα της εικόνας, παρά μόνο στην πιστότητα του ήχου, ενός οποιουδήποτε video (ή audio) αρχείου.

Πάμε παρακάτω...

Sample Rate 44100Hz και Audio Bit Depth 16bit, συνεπάγεται πιστότητα ήχου επιπέδου cd (κοινώς wav αρχείου).

Οπότε τίθεται το εύλογο ερώτημα: Το όποιο (επαγγελματικό ή Hi-Fi) ηχοσύστημα, το οποίο καλείται να αναπαράξει το εν λόγω αρχείο, έχει αυτή την (πρακτική) δυνατότητα απόδοσης?

Απάντηση: Προφανώς και όχι! Και εάν υπάρχουν εξαιρέσεις, απλώς επιβεβαιώνουν τον κανόνα...

Οπότε, δεν τίθεται καν θέμα στο ερώτημα εάν το όποιο (επαγγελματικό ή Hi-Fi) ηχοσύστημα μπορεί να αποδώσει ακόμη "καλύτερη" πιστότητα ήχου.

Συνοψίζοντας...

Εάν δραστηριοποιούσουν σε audio ή video production ή editing και (εννοείται ότι) είχες τον ανάλογο εξοπλισμό, αναμφισβήτητα και θα σου έλεγα ότι σαφώς και έχει νόημα να "ψάχνεσαι" με το Sample Rate @ 48000Hz.

Από κει και πέρα και για οτιδήποτε άλλο, είναι σα να έχεις ένα αυτοκίνητο των 75hp και να προσπαθείς να καταλάβεις διαφορά στην επιτάχυνση ή στην τελική ταχύτητα, μεταξύ βενζίνης 98 και 100 οκτανίων... ;-)
 

Posted Thu 25 Aug 22 @ 5:06 pm
Θειε Γιωργο, μαλλον δεν καταλαβες τον προβληματισμο μου.
Δεν θα δημιουργησω κανενα βιντεο, και δεν με απασχολει το ηχοσυστημα της καθε επιχειρησης.
Λεω μονο οτι εγω απο παλια γνωριζα σαν αξιομα οτι οποιος παιζει με video-clips πρεπει το samplerate να το εχει 48000Hz.
Παρατηρησα ομως οτι >98% των video-clips που εχω, εχει samplerate 44100Hz.
Αρα κακος εχω σεταρει το samplerate στα 48000Hz ??!!!

Μιλαω μονο για το σεταρισμα του vdj...
 

Posted Thu 25 Aug 22 @ 5:45 pm
Τί είναι το Sample Rate? Απλοϊκά, ο ρυθμός με τον οποίο λαμβάνονται τα δείγματα της κυματομορφής του ήχου.

Όταν έχεις ένα οποιοδήποτε αρχείο video με sample rate 48000Hz και το αναπαράγεις (με ρύθμιση audio) στα 44100Hz, τότε υπάρχει η πιθανότητα να δεις μη συγχρονισμό μεταξύ εικόνας και ήχου. Και αυτό υπό προϋποθέσεις και σε σεβαστής διάρκειας video...

Όταν έχεις ένα οποιοδήποτε αρχείο video με sample rate 44100Hz και το αναπαράγεις (με ρύθμιση audio) στα 48000Hz, τότε απλά "κουράζεις" τον όποιο επεξεργαστή, χωρίς κανένα (θετικό) αποτέλεσμα...

Συνοψίζοντας: Θεωρητικά, το εκάστοτε video οφείλει να αναπαράγεται με τις αντίστοιχες ρυθμίσεις. Πρακτικά και για "Video - Djing", δεν τρέχει μία...

Από κει πέρα, εάν στο Virtual Dj υφίσταται κάποια συγκεκριμένη ιδιαιτερότητα, αυτό θα μας το πει ο Phantom. Αλλά, εάν υπήρχε, θα την είχες ήδη διαπιστώσει και θα είχες ήδη δημιουργήσει κάποιο ανάλογο post, όπου θα ανέφερες προβλήματα κατά την αναπαραγωγή videos με μεγαλύτερο sample rate, έναντι του εγγεγραμμένου...
 

Posted Thu 25 Aug 22 @ 6:47 pm
Το θέμα της επιλογής του sample rate τίθεται μόνο για κάρτες ήχου που δέχονται αλλαγή του sample rate.
Και ο λόγος που "διαλέγουμε" sample rate είναι ώστε η sound engine του προγράμματος να κάνει όσο το δυνατόν λιγότερο resampling.

Πλέον (2022) το resampling έχει ελαχιστότατη επίπτωση σε ένα σύστημα, τόσο στην CPU όσο και στην ποιότητα/πιστότητα του ήχου που βγάζει ένα σύστημα.

Πριν από 7-8-10 χρόνια το να παίζει κανείς video ήταν πολύ πιο απαιτητικό για ένα υπολογιστή. Και είχε πολύ περισσότερο νόημα να "γλυτώσει" κάνεις λίγη επεξεργαστική ισχύ απ' όπου μπορούσε.

Όσον αφορά την "ποιότητα" (πιστότητα) του ήχου, κάθε resampling είτε αφαιρεί είτε απλά "δεν προσθέτει" έξτρα ποιότητα.
 

Posted Fri 26 Aug 22 @ 11:23 am
Κατανοητο !!!!
Στην δικια μου περιπτωση με την καρτα ηχου της Pioneer DDJ-RX ,
που εχω βαλει απο παλια στο vdj το saplerate 48000Hz ειναι "περιττο" ?
Εσυ θα μου πρoτεινες να το γυρισω σε 44100Hz η' να το αφησω 48000Hz ?
 

Posted Fri 26 Aug 22 @ 8:22 pm
Μια ερωτηση ακομα παιδια,
στο vdj - ρυθμισεις - audio = εκει βλεπει την Pioneer DDJ-RX....στο asio setup ειδα το Audio Bit Depth = 24bit ....
Ειναι κι αυτο υπερβολη ? να το γυρισω 16bit ?
 

Posted Thu 01 Sep 22 @ 10:55 pm
Δεν νομίζω οτι αυτό μπορείς να το πειράξεις σε οποιαδήποτε Pioneer.
Αλλά και να μπορούσες, ΟΧΙ. Μια χαρά είναι στα 24 bit ανάλυση (περισσότερο ψηφιακό headroom)

Τέλος: Διυλίζεις τον κόνοπα!
 

Posted Fri 02 Sep 22 @ 9:08 am
Thank you ....over & out :)
 

Posted Fri 02 Sep 22 @ 1:38 pm