Quick Sign In:  

Forum: Greek Forum

Topic: Αγορά νέου laptop - Page: 3
για να προσθεσω και εγω την δικια μου μαρτυρια το 1992 που ξεκινησα ( μετα τους ραδιοφωνικους σταθμους) να παιζω σε μαζαγια λαικα κυριως αυτα ανθουσαν επαρχια ) στην πολη μου λοιπον ενα δισκαδικο ηξερε οτι τα χριστουγεννα που εβγαιναν οι δισκοι τα πρωτα ονοματα ( δημητριου καρρας γονιδης ποανταζης κλπ) απο ενα δισκο ολα τα μαγαζια δεν ρωταγε καν απλα πηγαιναμε εμεις και τα παιρναμε στο ονομα του μαγαζιου και σε συνεννοηση με το αφεντικο παιρναμε και κανενα ποπακι για νωρις
επειδη το μαγαζι που δουλευα τοτε εκλεινε μετα το πασχα και μεχρι οκτωβριο μου εδινε (!) την δισκοθηκη το αφεντικο για να παιζω σε γαμους να σημειωσω εδω οτι το μαζαζι ειχε και αρκετους δισκους με κλαρίνα αλλο που δεν τα παιζαμε
μεγαλη υποθεση τοτε γιατι ολα μπορουσες να τα βρεις λιγο πολυ αλλα τους δισκους οχι!!!
ετσι μπηκα στην βιομηχανια του γαμου μεχρι που βγηκε το αγιο mini disk thw sony και περασα ολη την δισκοθηκη του μαγαζιου σε 50 περιπου δισκακια ( δεν τα εβαλα και ολα )
ωραιες εποχες αλλα και τωρα ωραιες ειναι μην γρινιαζουμε μονιμα και σημερα δουλειες υπαρχουν περισσοτερες απο τοτε γιατι τοτε οι ορχηστρες κυριαρχουσαν δυσκολα επαιρνες γαμο και νυχτοκαματα υπαρχουν και πουλας τον εαυτο σου οσο ακριβα θελεις αρκει να μπορεις να πεις το οχι
 

Posted Thu 23 Mar 23 @ 1:25 pm
PANOSV wrote :
kokkinoskoufitsos wrote :

οχι ρε πηρα το msi τουμπανο σε βαζω κατω και σου παιρνω τα βρακια που λεει κ θειος
ελα ελα ...οπως λεει η ποππαρα με φορα! :p


ποσο ειναι το μακακι σου ειπαμε 13 ιντσες τστστσ δεν εμαθες τοσα χρονια οτι το μεγεθος μετραει?
 

Posted Thu 23 Mar 23 @ 1:29 pm
Theios Giorgos wrote :
PANOSV wrote :
απαπα εχει γεμισει παππουδια αυτο το φορουμ! καντε χωρο στα νιαατα ρεεε! :p
Το έγραψες για πλάκα Πάνο, αλλά, και είναι η αλήθεια και επιβεβαιώνει τα γραφόμενά μου.

Ποιοι είναι αυτοί που μπαίνουν - γράφουν - απαντάνε - την ψάχνουν, τουλάχιστον στο ελληνικό forum? Οι παππούδες... Τα νιάτα που είναι?


Τα νιάτα είναι στο Facebook, και στο Tik Tok.
Άστο, μην το ψάχνεις.
Κάποια στιγμή ασχολήθηκα λίγο με την επίσημη σελίδα μας στο Facebook και προσπάθησα να δώσω βοήθεια από εκεί.

Έγραφα σοβαρή απάντηση 5 γραμμών εγώ. Έγραφε μια μαλ...κια και μίση κάποιος άσχετος από πάνω ή από κάτω, κι αυτός που είχε πρόβλημα ασχολούνταν MONO με την μλκ που του έγραψε ο άλλος.
Όχι μία, όχι δύο, αλλά σχεδόν όλες τις φορές.
Το FB είναι δομημένο πολύ άναρχα για να προσφέρεις σοβαρά βοήθεια/τεχνική υποστήριξη από εκεί.
Αλλά η "νεολαία" (τριαντάρηδες και πάνω) είναι εκεί.
Τα "πιπίνια" (εικοσάρηδες μέχρι τριαντάρηδες) είναι στο Insta.
Τα "μωρά" (εικοσάρηδες και κάτω) είναι στο Tik Tok
 

Posted Thu 23 Mar 23 @ 1:42 pm
djadamx wrote :
Προσωπικά πιστεύω ότι το επάγγελμα του dj άλλαξε κατά πολύ με το youtube, shazam και λοιπά. Η πρόσβαση στη μουσική και η επιλογή των τραγουδιών μέχρι τις αρχές του '90 γίνονταν αποκλειστικά από τους dj.


Μάλλον ξέχασες τα ραδιόφωνα, τους πειρατικούς σταθμούς των 80's, και τα δισκάδικα της γειτονιάς που γράφανε κασέτες με το κιλό.
Όσο κι αν μας αρέσει να θεωρούμε οτι η δουλειά μας ήταν σπουδαία και οτι "εκπαιδεύαμε" τον κόσμο, στο γενικότερο πλαίσιο των πραγμάτων, τελικά ΔΕΝ ήταν! Απλά ήταν περισσότερο σημαντική απ' οτι είναι σήμερα.
Με ελάχιστες εξαιρέσεις και τότε, και τώρα.
 

Posted Thu 23 Mar 23 @ 1:48 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
εχω γεράσει πολύ για να απαντήσω σε όλους σας!!!!
:P :P :P
 

Posted Thu 23 Mar 23 @ 3:09 pm
kokkinoskoufitsos wrote :
και πουλας τον εαυτο σου οσο ακριβα θελεις αρκει να μπορεις να πεις το οχι

Το συμπερασμα της κουβεντας σε μια προταση

 

Posted Thu 23 Mar 23 @ 3:21 pm
djadamxControlleristMember since 2006
PhantomDeejay wrote :
djadamx wrote :
Προσωπικά πιστεύω ότι το επάγγελμα του dj άλλαξε κατά πολύ με το youtube, shazam και λοιπά. Η πρόσβαση στη μουσική και η επιλογή των τραγουδιών μέχρι τις αρχές του '90 γίνονταν αποκλειστικά από τους dj.


Μάλλον ξέχασες τα ραδιόφωνα, τους πειρατικούς σταθμούς των 80's, και τα δισκάδικα της γειτονιάς που γράφανε κασέτες με το κιλό.
Όσο κι αν μας αρέσει να θεωρούμε οτι η δουλειά μας ήταν σπουδαία και οτι "εκπαιδεύαμε" τον κόσμο, στο γενικότερο πλαίσιο των πραγμάτων, τελικά ΔΕΝ ήταν! Απλά ήταν περισσότερο σημαντική απ' οτι είναι σήμερα.
Με ελάχιστες εξαιρέσεις και τότε, και τώρα.

Ναι μεν, αλλά τα περισσότερα δισκάδικα δεν είχαν πρόσβαση στα εισαγόμενα maxi singles και αυτά που είχαν δεν έγραφαν συνήθως κασσέτες. Επίσης και να άκουγες ένα τραγούδι σε πειρατικό έπρεπε να ήσουν τυχερός να προλάβεις τον τίτλο και να τον ακούσεις κ σωστά. Πόσες φορές δεν ζητάγανε από το dj το τραγούδι που "λέγεται κάπως έτσι" ? Σήμερα αν θα ρωτηθεί μια φορά όλο το βράδυ. ένας dj ποιο τραγούδι παίζει ζήτημα είναι...
 

Posted Thu 23 Mar 23 @ 3:59 pm
Στην Ελλάδα (του 1980+) δεν νομίζω να έγινε ποτέ επιτυχία ένα κομμάτι επειδή το έπαιξε ο Χ/Υ/Ζ DJ στην τάδε ντισκοτέκ.
Έγινε όμως επειδή το έπαιζε ο Χ/Υ/Ζ DJ/παραγωγός στον τάδε πειρατικό (ή και νόμιμο) σταθμό.
Μιλάμε εξάλλου για την εποχή που το ραδιόφωνο ήταν στα καλύτερα του!
Το εισαγόμενο Maxi που το είχαν μόνο 3 και το άκουγαν 100 άτομα τη φορά σε μία ντισκοτέκ (και που να μάθαιναν τον τίτλο δεν θα μπορούσαν να το βρουν) δεν "λέει" από μόνο του κάτι..

Δεν μειώνω σε καμία περίπτωση το τι γινόταν τότε. Απλά προσπαθώ να αποχρωματίζω λίγο τα ροζ γυαλιά του ρομαντισμού του παρελθόντος. Οι άνθρωποι την έχουμε αυτή την τάση ξέρεις.. :)
 

Posted Thu 23 Mar 23 @ 4:35 pm
djadamxControlleristMember since 2006
PhantomDeejay wrote :
Στην Ελλάδα (του 1980+) δεν νομίζω να έγινε ποτέ επιτυχία ένα κομμάτι επειδή το έπαιξε ο Χ/Υ/Ζ DJ στην τάδε ντισκοτέκ.
Έγινε όμως επειδή το έπαιζε ο Χ/Υ/Ζ DJ/παραγωγός στον τάδε πειρατικό (ή και νόμιμο) σταθμό.
Μιλάμε εξάλλου για την εποχή που το ραδιόφωνο ήταν στα καλύτερα του!
Το εισαγόμενο Maxi που το είχαν μόνο 3 και το άκουγαν 100 άτομα τη φορά σε μία ντισκοτέκ (και που να μάθαιναν τον τίτλο δεν θα μπορούσαν να το βρουν) δεν "λέει" από μόνο του κάτι..

Δεν μειώνω σε καμία περίπτωση το τι γινόταν τότε. Απλά προσπαθώ να αποχρωματίζω λίγο τα ροζ γυαλιά του ρομαντισμού του παρελθόντος. Οι άνθρωποι την έχουμε αυτή την τάση ξέρεις.. :)


Το maxi το ανέφεσα γιατί συνήθως εβγαινε καιρό πριν το lp και δεν το είχαν οι πειρατικοί. Τη διαφορετικότητα της εποχής επισημαίνω πάντως, όχι το αν ήταν καλύτερα ή χειρότερα.
 

Posted Thu 23 Mar 23 @ 6:28 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
βασικα εχουν αλλαξει οι καιροι.. τα πραγματα πλεον κινουνται σε αλλους ρυθμους και ο χρονος και η ταχυτητα συμβαλει παρα πολυ στο οτι οι νεοι (σαφεστατα βαζω και τον εαυτο μου μεσα σαν περιφανο νιατο!) γενικα ψαχνουν ετοιμη γρηγορη λυση κλπ...
και θα σου μιλησω προσωπικα.. ποσες φορες εχω ποσταρει για ενα script πως μπορω να κανω το ταδε και πολυ προθυμα μου απαντατε (και σας ευχαριστω βεβαιως γι αυτο) νομιζεις οτι δε μου κοβει ? (καλα δεν ειμαι και ξουραφι βεβαια) ομως αν και στο κολλεγιο η ειδικοτητα που χα παρει ηταν προγραμματισμος και σκαμπαζω, πλεον το θεωρω απιστευτα βαρετο και χασιμο χρονου... και βασικα δεν υπαρχει ο ελευθερος χρονος...
* σε αυτο το σημειο πεταω ενα αστερακι-παραπομπη για μια συζητηση που χαμε κανει παλιοτερα με τον Μπαμπη στο man cave του (που τον ειχα χωσει να μου φτιαξει ενα mapping για την χ1 mk2 αν θυμαμαι καλα) οτι γενικα και η atomix το χει **********... βαζει ΠΑΡΑ πολλα πραγματα (features στην καθομιλουμενη) που πλεον εχει χαθει η μπαλα, δινουν βαση εκει και οχι τοσο στο implementation...με αποτελεσμα να χεις ενα πανισχυρο προγραμμα που κανει ΤΑ ΠΑΝΤΑ ομως για να το αξιοποιησεις πρεπει να σαι προγραμματιστης!!! κλεινει το αστερακι-παραπομπη*
εχουμε μπει παλι σε μια κουβεντα που προσπαθουμε να αποδειξουμε πως οποιος "περασε" πιο "δυσκολα", "αξιζει " περισσοτερο η εστω ειναι διαφορετικος..
(ελπιζω να καταλαβαινετε τι εννοω).
ομως η ουσια ειναι οτι καλως η κακως jockey σε λιγα χρονια δε θα υπαρχει ..και πρεπει να το καταλαβουμε ολοι μαζι... στους καιρους που ζουμε με την αποχαυνωση που υπαρχει και την 'ευκολια" στα παντα αυτοι που πανε στο μπαρακι πλεον δεν ενδιαφερονται για το τι μουσικη παιζει η ποιος την παιζει..
ετσι λοιπον το αφεντικο θα δινει το 30αευρω (που συντομα θα γινει και 20αρικο) και θα πηγαινει ο πιτσιρικος με το πολυ-λαπτοπ του σπιτιου και το σπασμενο vdj αντε και μια κονσολα numark h hercules (μεταχειρο max 100euro) , θα κανει την καβλαντα του, θα πιει ενα δυο ποτα τσαμπα, -στο λαρτζ αφεντικο- θα κερασει και το γκομενακι που χει φερει μαζι γιατι ειναι στα μελια, και θα βγαλει μπολικες φωτο για το ινστα και θα ταγκαριστει μαζι με το μαγαζι...πως το λεγε ο αλ6ς? (ειδατε πως την ομιλω ο νεολαιος εε?) win-win!
τωρα σχετικα με την αναποληση σας για το παρελθον (μιας και ανοιγουμε τα σωψυχα μας ολοι και η κορη μου κοιμηθηκε) να σας πω οτι ανεκαθεν ημουν ραδιο τζοκει, ξεκινησα απο τον jgrs τοτε και ανα τα χρονια περασα απο αρκετους αθηναϊκους με ξενο mainstream ρεπερτοριο.
σε κλαμπ και events επαιζα παντα περιστασιακα γιατι κατα κυριο λογο αφενως δε πολυ μπορω το ξενυχτι και αφετερου απο την αρχη που ασχοληθηκα το χα παντα στο μυαλο καθαρα ως χομπι μιας και το κυριο επαγγελμα μου ηταν (ευτυχως) αρκετα προσοδοφορο.
οποτε παντα μπορουσα να το παιξω ντιβα, να επιλεξω που να παω γιατι στην τελικη δε ζουσα απ αυτο!
τωρα κοντα στο '07 ξεκινησα να ασχολουμαι με bookings και με ενα label γιατι εβλεπα (απο νωρις ειναι η αληθεια) οτι και η φαση με το ραδιο φθινει και τα μαγαζια πανε απο το κακο στο χειροτερο...
με γαμους δεν ασχοληθηκα ποτε (και ας εχω κολλητους μουσικους και ηχοληπτες που στην κυριολεξια με σταυρωναν να ασχοληθω..) για 2 λογους...α. δε μπορω τα ελληνικα β. δε δεχομαι να παω καπου να παιξω και να μη μ αρεσει αυτο που παιζω (προφανως και μιλαω ως "βολεμενος")
*μωρη ρουφιανα Μπαμπινο θα στο remixaρω για παρτη σου!
 

Posted Sat 25 Mar 23 @ 9:56 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
kokkinoskoufitsos wrote :

ποσο ειναι το μακακι σου ειπαμε 13 ιντσες τστστσ δεν εμαθες τοσα χρονια οτι το μεγεθος μετραει?
ειμεθα της πχοιοτητας κυριε μου!!

 

Posted Sat 25 Mar 23 @ 9:59 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
PhantomDeejay wrote :

Το FB είναι δομημένο πολύ άναρχα για να προσφέρεις σοβαρά βοήθεια/τεχνική υποστήριξη από εκεί.
Αλλά η "νεολαία" (τριαντάρηδες και πάνω) είναι εκεί.
Τα "πιπίνια" (εικοσάρηδες μέχρι τριαντάρηδες) είναι στο Insta.
Τα "μωρά" (εικοσάρηδες και κάτω) είναι στο Tik Tok

ακριβως αυτο... κακα τα ψεμματα μονο το φορουμ ειναι για τετοια δουλεια ομως ελα που οι νεοι δεν εχουν γνωρισει τα fora? οποτε αναγκαστικα ΠΡΕΠΕΙ θα "βρισκεσαι " στο fb ωστε να "υπαρχεις" και δινοντας μια γενικη απαντηση να τους στελνεις στο φορουμ...
εν τω μεταξυ παιζει κ τεραστια βλακεια εκει εξω...
βλεπεις ενα τυπο με ενα μακ του ποτέ με ενα προβλημα που σκαει μια στο τοσο και αντι να ζητησει βοηθεια απο επισημο καναλι ρωταει στο κλειστο γκρουπακι των ντιτζέιδων που αριθμει 20 ενεργους ξερωγω με μεση ηλικια τα 60... ε τι να πεις??
 

Posted Sat 25 Mar 23 @ 10:22 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
djadamx wrote :
Προσωπικά πιστεύω ότι το επάγγελμα του dj άλλαξε κατά πολύ με το youtube, shazam και λοιπά. Η πρόσβαση στη μουσική και η επιλογή των τραγουδιών μέχρι τις αρχές του '90 γίνονταν αποκλειστικά από τους dj. .
ουτε καν...αυτο ηταν φυσικη ροη των πραγματων... η μαζικη προσβαση και η ευκολια στο νετ και τους υπολογιστες ,αν μπορουμε να το πουμε, επιταχυνε τα πραγματα...

 

Posted Sat 25 Mar 23 @ 10:25 pm
djadamxControlleristMember since 2006
PANOSV wrote :
djadamx wrote :
Προσωπικά πιστεύω ότι το επάγγελμα του dj άλλαξε κατά πολύ με το youtube, shazam και λοιπά. Η πρόσβαση στη μουσική και η επιλογή των τραγουδιών μέχρι τις αρχές του '90 γίνονταν αποκλειστικά από τους dj. .
ουτε καν...αυτο ηταν φυσικη ροη των πραγματων... η μαζικη προσβαση και η ευκολια στο νετ και τους υπολογιστες ,αν μπορουμε να το πουμε, επιταχυνε τα πραγματα...


Το ίδιο λέμε. Αλλαγή μέσω του ιντερνετ = φυσική ροή, όπως σε όλα τα πράγματα.
 

Posted Sun 26 Mar 23 @ 6:11 pm